Гледајте и чекајте код мијелофиброзе: када ово важи?

 Ако вам је дијагностикована мијелофиброза, ваш лекар је можда споменуо приступ гледај и чекај .

Приступ гледај и чекај укључује пажљиво праћење мијелофиброзе без почетка лечења одмах. Обично се препоручује људима са ниским или средњим нивоом ризика-1 који имају благе симптоме. Ова стратегија не значи игнорисање рака; уместо тога, ради се о балансирању потенцијалних користи и ризика лечења.

Мијелофиброза често напредује споро и може остати стабилна годинама. Ако су симптоми рака благи, гледајте и чекајте вам омогућавају да избегнете непотребне нежељене ефекте везане за лечење и одржите квалитет живота. 

На пример, третмани за мијелофиброзу као што је ЈАК инхибитор руксолитиниб (Јакафи) могу побољшати симптоме и успорити напредовање рака, али такође имају потенцијалне нежељене ефекте као што су анемија (низак број црвених крвних зрнаца) и тромбоцитопенија (низак број тромбоцита). 

Ако мијелофиброза још увек не омета ваш квалитет живота, одлагање лечења минимизира изложеност нежељеним ефектима што је дуже могуће. 

Када треба започети лечење мијелофиброзе?

Док је посматрање и чекање уобичајено за оне са мијелофиброзом ниског и средњег-1 ризика, важно је да останете на опрезу. Редовни прегледи, анализе крви и праћење симптома омогућавају вашем специјалисту за мијелофиброзу да одреди право време за почетак терапије.

За појединце са мијелофиброзом ниског ризика или мијелофиброзом средњег степена 1 који имају умерене до тешке симптоме, доктори тврде да би ови пацијенти имали користи од активног лечења. 

За особе са средње-2 или високоризичном мијелофиброзом, доктори предлажу алогену трансплантацију матичних ћелија када је то могуће, којој претходи третман са ЈАК инхибитором. За пацијенте који не могу да приме или не желе трансплантацију, препоручује се рано лечење руксолитинибом како би се контролисали симптоми и побољшао преживљавање .

Будите информисани и проактивни

Искуство сваке особе са мијелофиброзом је јединствено. Приступ гледај и чекај није штетан – то је промишљена, персонализована стратегија. Блиско сарађујте са својим здравственим тимом, постављајте питања и обавештавајте их о свим променама у вашим симптомима. Заједно можете креирати најбољи план за управљање мијелофиброзом. 


Коментари

Популарни постови са овог блога

NASTAVAK MOJE PRIČE

NEDOSTATAK FOLNE KISELINE