Koštana Srž – sastav i važnost

 

Koštana srž je meko i kašasto tkivo, koje ispunjava gotovo sve duplje kostiju. Ona može imati različit izgled prema mastima gde se posmatra i prema dobu starosti posmatrane jedinke.

Razlikuju se dve vrste koštane srži:

1. crvena (mijeloidna) koštana srž i

2. žuta koštana srž.

Crvena srž ispunjava sve koštane duplje u fetusu (fetalna srž). Crvena i bela krvna zrnca i krvne pločice stvaraju se u crvenoj koštanoj srži. Međutim, neka bela krvna zrnca se razvijaju u žutoj srži.

Žuta srž ispunjava kosne duplje kod odraslog čoveka i njome je ispunjen medularni kanal. Boja žute srži je takva zbog velikog broja masnih ćelija.

Pri rođenju, sva koštana srž je crvena. Sa godinama, sve veći deo se transformiše u žutu srž. Odrastao čovek ima oko 2,6 kilograma koštane srži, od koje je polovina crvena. Crvena srž se nalazi samo u pljosnatim kostima (kosti kukova, grudna kost, kičma, rebra, ključna kost, kosti ramena i svoda lobanje). Žuta koštana srž se nalazi u dugim, cevastim kostima odraslog čoveka.
Funkcionalni značaj koštane srži je veliki. Ona, pre svega, igra važnu ulogu u procesu okoštavanja, a zatim ima veliki udeo u stvaranju uobličenih elemenata krvi.

Svi znamo da postoji mnogo različitih vrsta kancera, ali jedan od najozloglašenijih je leukemija, odnosno rak krvi i koštane srži. Razlog je to što ova vrsta malignog oboljenja najčešće pogađa decu, ali je rasprostranjena i kod osoba starije dobi.

Коментари

Популарни постови са овог блога

NASTAVAK MOJE PRIČE

Гледајте и чекајте код мијелофиброзе: када ово важи?

NEDOSTATAK FOLNE KISELINE