SLEZINA – može se živeti i bez nje

Dok je dete još u utrobi majke, slezina stvara krvne ćelije. Kada se čovek rodi, slezina dobija ulogu filtera krvi, tako što se u njoj odvajaju eritrociti koji su ostarili, kao i deformisane ćelije krvi koje se iz tela odstranjuju putem metabolizma. Podjednako važna njena uloga je u održavanju adekvatnog imunološkog odgovora. Konkretno, postoji nekoliko vrsta bakterija od kojih nas brani upravo slezina. To su meningokok, pneumokok i hemofilus influence. Pacijenti kojima se slezina odstrani u potpunosti, moraju da se vakcinišu protiv ovih bakterija i da koliko god je to moguće izbegavaju infekcije.

S obzirom na to da je slezina najosetljiviji organ u trbuhu, krhke građe, tanke opne i veoma dobro prokrvljena, ona je najčešće povređivan organ prilikom udarca, saobraćajne nezgode, pada ili druge vrste tupe traume abdomena. Tom prilikom može doći do njenog pucanja, pojave unutrašnjeg krvarenja, i to je razlog da se slezina mora hirurški otkloniti. Drugi razlozi za njeno vađenje su hematološka oboljenja slezine koja su vrlo često autoimunog porekla, maligni procesi i benigni tumori i ciste.
Udarac u stomak, pad ili saobraćajna nezgoda najčešći su uzroci povrede slezine, zbog čega ovaj organ mora u potpunosti da se odstrani. Bez slezine pacijent može normalno da živi, ali su osobe kojima je odstranjena slezina podložnije različim infekcijama. Zato uvek treba da skrenu pažnju lekaru da im je ovaj organ odstranjen, jer čak i prehlada za njih može da ima teške posledice. 

BOL ISPOD REBARNOG LUKA-  Mnogi su prilikom trčanja ili fizičkog napora osetili bol ispod levog rebarnog luka, koji potiče od slezine koja se usled povećanog fizičkog napora napreže i grči da bi telu obezbedila neophodne količine krvi. Široka sedam i po santimetara, debljine dva i po, a dugačka čak dvanaest, slezina je smeštena ispod leve polovine dijafragme u visini između devetog i 11. rebra i zaštićena je levim rebarnim lukom. Inače, jedna od uloga slezine je i da bude svojevrstan rezervoar krvi.
Kako je onda moguće da čovek živi bez ovog organa?
Tako što njenu funkciju preuzimaju jetra i koštana srž. Dakle, sasvim je moguće da se živi bez slezine i da se doživi pun životni vek, naravno uz već pomenuti oprez.

Коментари

Постави коментар

Популарни постови са овог блога

NASTAVAK MOJE PRIČE

Гледајте и чекајте код мијелофиброзе: када ово важи?

NEDOSTATAK FOLNE KISELINE